Oddział Ginegologiczno-Położniczy
W oddziale ginekologiczno-położniczym wykonuje się:
- zabiegi drogą brzuszną i pochwową
- zabiegi endoskopowe: diagnostykę i zabiegi laparoskopowe w przypadkach niepłodności, guzów łagodnych (torbieli) jajnika, podejrzenia endometriozy miednicy mniejszej, diagnostyka i leczenie ciąży pozamacicznej - ektopowej, nieokreślonych dolegliwości jamy brzusznej.
- zabiegi z użyciem taśmy TVT w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet
- operacje z użyciem biomateriałów w zaburzeniach statyki narządu rodnego
- diagnostykę drożności jajowodów (HSG)
Poza tym zakres usług medycznych na oddziale ginekologicznym obejmuje także leczenie powikłań wczesnej ciąży (do 21 tygodnia).
W oddziale leczone są ciężarne powyżej 21 tygodnia ciąży z takimi powikłaniami jak nadciśnienie tętnicze, zagrażający poród przedwczesny, niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa.
Blok porodowy dysponuje dwoma pojedynczymi salami porodowymi przystosowanymi do porodów rodzinnych. Poród rodzinny jest bezpłatny, gdy spełnione są następujące warunki: występuje regularna czynność skurczowa, nie ma przeciwwskazań medycznych. Rodząca może sama wybrać pozycję, w której chce rodzić. Do dyspozycji rodzących są specjalistyczne łóżka porodowe, maty, piłki, worki sacco oraz drabinki. Do uśmierzenia bólu porodowego wykorzystywany jest "gaz rozweselający" EntonoX oraz Tens - bezpłatnie. Noworodek bezpośrednio po porodzie fizjologicznym, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, jest kładziony na brzuch matki i przebywa z nią przez okres wczesnego połogu ok 2 godz. (skin to skin).
Prowadzona jest również Szkoła Rodzenia. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godz. 17:00 w świetlicy szpitalnej na VI piętrze. Cykl obejmuje 6 spotkań, których celem jest:
- przygotowanie do aktywnego porodu
- przygotowanie do porodu we dwoje
- wykłady dotyczące opieki i pielęgnacji noworodka
- karmienie piersią
- ćwiczenie usprawniające na czas ciąży
- ćwiczenie oddechowe i relaksujące
Uczestnictwo w Szkole Rodzenia jest okazją do: spotkania się z lekarzami, położnymi i innymi przyszłymi rodzicami, porozmawiania o swoich obawach, dolegliwościach i spostrzeżeniach. Jest okazją do poznania ćwiczeń i zachowań przydatnych podczas porodu, nauczenia się oddechu przeponowego zapewniającego komfort tlenowy rodzącemu się dziecku, poznania cyklu ćwiczeń przygotowujących parę do współdziałania w trudzie wydawania na świat nowego życia oraz okazją do treningu relaksu, ćwiczeń odprężających, ułatwiających rodzącej kobiecie panowanie nad swym ciałem. Zajęcia w Szkole Rodzenia są bezpłatne.
Prowadzące zajęcia:
- poł. Grażyna Katra
- poł. Marta Bajorska
- poł. Bernarda Sawicka
Członkami zespołu są:
1. Lek. Dariusz Nawara - ordynator oddziału
2. Lek. Stanisław Polewka - z-ca ordynatora
3. Lek. Bożena Tomczak
4. Lek. Mirosław Kamiński
5. Lek. Janusz Rączy
6. Lek. Jarosław Niemiec
7. Lek. Jarosław Kłuskiewicz
Położna koordynująca - Bernarda Sawicka
Telefon kontaktowy:
- gabinet lekarski 774801126
- dyżurka położnych 774801125
e-mail: gin.pol@szpitalglubczyce.pl
e-mail sekretariat medyczny: sekretariat_med@szpitalglubczyce.pl
Oddział ginekologiczo-położniczy znajduje się na pierwszym piętrze szpitala.
Dokumenty do pobrania: